Zika Virüsü Nedir, Zika Virüsünden Korunma

Zika virüsü ne demek?

Tropikal Afrika, güneydoğu Asya, Pasifik Adaları ve Güney Amerika’ da yayılan zika virüsü git gide tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Herhangi bir tedavisi bulunmayan zika virüsü hastalığı her geçen gün can almaya devam ediyor. Bu virüs için ne bir aşı ne de bir ilaç şuana kadar geliştirilemedi. Sivrisinekten bulaşan zika virüsü hamile bayanları ve yeni doğmuş bebeklerde ciddi rahatsızlıklara hatta ölüme bile yol açmaktadır.
Bu durum ülkemizde de Sağlık Bakanlığı’nı alarma geçirdi. Bakanlık zika virüsü ile ilgili halkımızı uyardı. Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’ ya gidecek vatandaşlarımızı özellikle hastalığın görüldüğü yerlerde sivrisinek ısırıklarından korunmaları yönünde uyardı. Sivrisinek ısırıkları ciddi enfeksiyonların oluşmasına neden olduğu için çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bu yüzden kesinlikle sivrisinek ısırıklarından korunmak gerekiyor.

zika virüsü
Hamile bayanlara bulaşacak zika virüsü doğacak bebeklerin ciddi anormalliklere sahip olarak doğacağını da sözlerine ekleyen bakanlık, bebeklerin bu virüsten dolayı anne karnında yeterince gelişemediğini hatta bebeklerin beyin gelişiminin ısırıktan sonra durduğunu bu nedenle mikrosefali yani küçük kafalı olarak dünyaya geleceğini belirten bakanlık yetkilileri yukarıda belirttiğimiz ülkelere ziyaret edecek kişilerin 444 77 34 Alo Seyahat Sağlığı Merkezi’ni arayarak detaylı bilgi edinmesi gerektiğini belirtti.

Zika virüsü hastalığının belirtileri nedir?

Ateş, baş ağrısı,kusma, şiddetli eklem ve kas ağrıları, döküntü, gözlerde kızarma gibi belirtiler zika virüsü hastalığının belirtileridir.

Zika virüsünden nasıl korunurum?

Zika virüsünden korunmak için cildinizin açıkta kalmaması gerekiyor. Bu yüzden uzun kollu giysileri tercih etmelisiniz. Ayrıca klimalı ortamlarda zaman geçirip, cildinizi sivrisinek kovucu losyonlarla korumanız da gerekiyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir