15 tatil 1 ay mı olacak?

Yarıyıl Tatili 1 Ay Olacak mı?

Yarıyıl Tatili 1 Ay Olacak mı?

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı köklü değişikliklere imza atıyor. Hatırlayacağınız gibi 4 sene önce 4+4+4 sistemine

15 tatil 1 ay mı olacak?
15 tatil 1 ay mı olacak?

geçilmişti. 4+4+4 sistemine geçildikten sonra bakanlığın yaptığı değişikliklerin ardı arkası kesilmedi. 3 yıl önce eğitim fakültesi mezunları, öğretmen olabilmek için alan değişikliği adı verilen bir sınava girmek zorunda kalmıştı. Değişiklikler bununla da kalmadı, yeni atanan öğretmenlerin 1 yıl çalıştıktan sonra aday öğretmenlikten asil öğretmenliğe geçiş sınavına da tabi tutulması Milli Eğitim Bakanlığı’ nın yaptığı son değişiklerden biriydi.

Yukarıda saydıklarımız sadece öğretmenleri ilgilendirirken bugün hem öğretmenleri, hem öğrencileri hem de velileri ilgilendiren bir haber çoğu internet sitesinde yer bulmuş. Bu habere göre öğrencilerin yarıyıl tatili 15 günden 1 aya çıkarılacak. Buna göre şimdiye kadar 15 tatil olarak bilinen sömestr tatili önümüzdeki yıllar 30 gün olabilir.  Ancak bu düzenlemenin uygulamaya konulmasının 2 yılı bulacağı da tahmin ediliyor. Uzayan yarıyıl tatilinin ardından öğretmen ve öğrencilerin yaz tatillerinin de kısalabileceğini de düşünmek lazım.

15 tatilin 30 gün olması en çok velileri rahatsız edecek gibi görünüyor. Öte yandan 15 tatilin 30 güne çıkarılmasıyla birlikte ara tatilde ülke ekonomisinin daha dinamik bir yapıya gelmesi de göz önünde bulunduruluyor. Uzun yarıyıl tatilinin sadece ekonomiye katkısının olacağını düşünüyoruz. Uzun bir ara tatilde öğrencilerde gerek davranış, gerek akademik anlamda gerilemenin olacağı da göz önünde bulundurulmalı.

Mevcut 2015-2016 eğitim öğretim yılı akademik takvimi ise şu şekilde:

  1. Dönemin başlangıcı ve sona ermesi: 28 Eylül-22 Ocak,
  2. Dönemin başlaması ve sona ermesi: 8 Şubat ve 17 Haziran 2016

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bugün yaptığı açıklamada bakanlık olarak böyle bir çalışmalarının olmadığını, basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Eğitim- Öğretime eskiden şuanda nasılsa o şekilde devam edileceğini belirtti.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir