Ülseratif Kolite Ne İyi Gelir?

Toplumumuzda en sık görülen bağırsak hastalıklarından ikisi ülseratif kolit ve chron

ülseratif kolit için diyet
ülseratif kolit için diyet

hastalığıdır. Bu yazımızda bu hastaların nelere dikkat etmesi gerektiğini, ülseratif kolite nelerin iyi geldiğini paylaşacağız.

Eğer ülseratif kolit gibi bir rahatsızlığınız varsa beslenmenizi her zaman çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle çiğ ve ekşi sebzelerden uzak durmalısınız. Bunun yanında asitli ve gaz yapan içeceklerden de uzak durmanız gerekiyor. Ayrıca yemeklerinizde eski alışkanlıklarınızdan vazgeçip baharat kültürünüzü bir kenara itmeniz gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için aşağıda verdiğim linkle ülseratif kolit hastaları için diyet listesine ulaşabilirsiniz. Bu diyeti Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Beslenme ve Diyet Anabilim Dalı hazırlamıştır. Yani tamamen alanında uzman doktorların hazırladığı bir diyettir. Doktorunuza da danışarak aşağıdaki diyeti yapabilirsiniz.

http://sakur.uludag.edu.tr/dosya/FR-HYE-04-719-33.pdf

Bunun dışında halk arasında “karanfil” in de ülseratif kolite iyi geldiği biliniyor. Peki, karanfili ülseratif kolit için nasıl kullanacaksınız?

Her sabah kahvaltısından 15-20 dakika kadar önce 8-9 tane kadar karanfili çiğnemeden su yardımıyla yutun. Ama bütün halinde yutacaksınız. Öğlen yemeğinden 2 saat sonra da aynı şekilde 8-9 tane karanfili su ile yutabilirsiniz.  Bu işlemi 1 hafta boyunca devam ettirin. 1 ay geçtikten sonra tekrar haftada birkaç kez bu kürü uygulamaya başlayabilirsiniz.. Bu kürün ülseratif kolit şikâyetlerini azalttığını göreceksiniz.

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir