Türklerin Kullandıkları Takvimler Nelerdir?

Türkler Hangi Takvimleri Kullanmıştır?

Türkler tarih boyunca birçok takvim kullanmıştır. Günümüze kadar Türkler 5 takvim kullanmıştır. Bu takvimler:

12 hayvanlı takvim,

Celali Takvimi,

Hicri Takvim,

Rumi Takvim,

Miladi Takvim’ dir.

Takvimler, insanların geçmiş yaşantılarını, gelecekteki yaşantılarını bir düzen için değerlendirmek için kullandıkları, çeşitli astronomik gözlemler, ayın ve güneşin hareketleri sonucu elde ettikleri cetvellerdir.

Hemen Türklerin kullandığı takvimleri sizlere kısaca açıklayayım.

Türklerin tarihte kullandığı takvimler:

1-   On İki Hayvanlı Takvim: bu takvimler islamiyetten önceki Türk devletleri tarafından kullanılmıştır. Bu takvim güneş yılını esas alarak düzenlenmiş bir takvimdir. Bu takvimde her ay bir hayvan adıdır. Bu takvimi Türkler dışında Çinliler, Moğollar, Hintliler ve Tibetliler de kullanmıştır. Günümüz tarihinde bile bu takvimi kullanan bazı Asya ülkeleri vardır.

2-   Hicri Takvim: bu takvim Hz. Muhammed’ in Mekke’ den Medine’ye göçünü esas alarak hesaplanmıştır. Bu takvimin başlangıcı peygamber efendimizin göç tarihidir.

3-   Celali Takvimi: Bu takvim ise büyük Selçuklu devleti hükümdarı Celaleddin Melikşah zamanında hazırlanmıştır. Hesap işlemlerini düzenli bir şekilde yapabilmek için bu takvim hazırlanmıştır.

4-   Rumi Takvim: bu takvim maliye işlerini düzenlemek için hazırlanmıştır. Takvimin hazırlanmasında Bizans takvimi baz alınmıştır. İlk kez 1839 yılında kullanılmaya başlayan bu takvim 1 Ocak 1926 yılına kadar kullanılmıştır. 1926 yılında yerini Miladi takvime bırakmıştır.

5-   Bu takvim güneş yılına göre hazırlanmıştır. Bu takvimi ilk kez mısırlılar hazırlamıştır. Daha sonra İyonlar, Yunanlar ve Romalılar bu takvimi geliştirmiştir. Papa 12. Gregor ve Roma İmparatoru Jullius Cesar tarafından geliştirilen bu takvim şu an kullandığımız şeklini almıştır.

Takvimin başlangıç tarihi Hz. İsa’ nın doğum tarihidir. Milattan önceki tarihlere bakılırken rakam olarak daha küçük olan günümüze daha yakındır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir