Topuk Kaşıntısının Sebepleri

Ayak topuklarının ya da ayak tabanının diğer kısımlarının kaşınması sıkça görülen bir sağlık sorunu değildir. Ancak bazı insanlar bu kaşıntıdan aşırı derecede şikâyetçidir.

topukPeki, ayak topukları neden kaşınır?

Ayağın belirli bölümünde sanki böcek dolaşıyormuş gibi olan kaşıntı hissi, yanma veya batma durumlarına tıp dilinde prutitus ya da kaşeksi denmektedir.

Ayak topuğunun kaşınma nedenleri şunlardır:

–          Çeşitli sabunlar, çamaşır deterjanları veya boyalar,

–          Naylon yada yünlü kıyafetler bazı kişilerde alerji yapabilir.

–          Bazı kimyasal maddeler de ayak kaşıntısına yol açmaktadır.

–          Bazı insanlar yediği, yumurtadan, sütten, çilekten, soğandan da rahatsız olabilir ve bu durum ayak kaşıntısına yol açar.

–          Kullandığınız bazı ilaçlar ayak kaşıntısına yol açar.

–          Şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları da ayak kaşıntısına yol açar. Bu rahatsızlıkların içinde en çok topuk kaşıntısına yol açan şeker hastalığıdır.

–          Deri iltihabı da kaşıntıya yol açar.

–          Sürekli ishal ve kabız olan kişilerde de kaşıntı görülür.

–          Bağırsak kurtları da ayak kaşıntısının oluşmasına yol açar.

–          Psikolojik rahatsızlıkların bazıları da topuk kaşıntısına yol açmaktadır.

Topuklarda görülen kaşıntılar yukarıda saydığımız maddelerden birine bağlı olarak gelişmektedir. Ayak ve topuk kaşıntısının kesin sebebini bulmak için yapmanız gereken şeyler:

1-      Dâhiliye doktoruna,

2-      Dermatoloji uzmanı bir doktora,

3-      Alerjik hastalıklar uzmanı bir doktora,

4-      Nöroloji uzmanı,

5-      Psikiyatr

Doktorlarından birine başvurabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Topuk Kaşıntısının Sebepleri” üzerine 7 yorum

  1. Sol topugumda siddetli bir kasinti var icten gelen baska bir hastaligin nedenimi lutfen bir cevap yazin

  2. Yokbe icten gelen bi hastalik felan degildir sanmam benimde sol topugum asiri derecede kasiniyo ama gorunurde hic bisiy yok

  3. Sağ ve sol topuğum kaşınıyor özellikle sağ topuğum beni çıldırtacak gibi kaşınıyor tam 1yıl önce her iki topuğum kırıldı ama şimdi iyiyim. Nedeni nedir acaba Teşekkür ederim

  4. sayın hocam merhaba yaklaşık 10 sene dir eşimin topukları aşırı kaşıntısı var gündüz hiç bir şey yok iken gece yattığı zaman kaşıntı başlıyor gitmediğimiz doktor kalmadı bir şey yoktur diyorlar şkerde bir şey yok tek psiyikatriye gitmedik en kısa zamanda ona gidecez hocam bu kaşıntının sebebi ne olabilir ve hangi bölüme gidersek kesin çözüm bulabiliriz saygılar

  5. benimde sol topuğum kaşınıyor. tatlı bi kaşıntı hissi var yüzeysel bişey değil yüzeyini kaşıdığım zaman kaşıntı geçmiyor iç kısmında sanki böcek var gibi 🙂 inşallah ciddi bir durum değildir.

  6. Benimde sol topuğumda aşırı kaşıntı var, yeri geliyor topuğumu parçalamak istiyorum. İş dolayısıyla hep ten rengi ince çoraplardan giyiyoruz , hiç hava almadığı için o alerji yapabilir diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir