Tırnak Mantarı Nedir, Tırnak Mantarı Hakkında Bilgi

Tırnak mantarı günümüzde çok sık görülen sağlık problemlerinden biridir. Tırnağın sararması, tırnak yapısının değişmesi, tırnağın kalınlaşması ve tırnağı keserken tırnağın kırılması ya da zor kesilmesi tırnak mantarının belirtileridir.

Tırnak mantarı daha çok ayak tırnaklarında oluşmaktadır. Bunun sebebi ise ayakların uzun süre nemli ortamda havasız kalmasıdır. Ayrıca ayak temizliğine dikkat etmemek de tırnak mantarına yol açmaktadır. Bunların dışında tırnağa alınan darbeler de tırnak mantarına sebep olmaktadır. Ayrıca spor salonlarının duş kabinleri, kuaförler, hamamlar, havuz kenarları gibi yerler de tırnak mantarına yakalanabileceğiniz yerlerdir.

Tırnakta oluşan mantar, tırnağın altında var olan organizmaların etkisiyle oluşmaktadır. Bu yüzden tırnak mantarının tedavisi çok uzun zaman alabilmektedir. Çünkü tırnak altındaki organizmalara doğrudan müdahale etme gibi bir şansımız yoktur. Bu yüzden anti fungal ilaçlar ve tırnak cilaları ile tırnak mantarının tedavisi yapılmaktadır.

Tırnak mantarından kendinizi korumak için şunlara dikkat edebilirsiniz:

• Tırnak makasınızı kimseyle ortak kullanmayın,
• Spor salonu, kuaför gibi yerlerde dikkatli olun.
• Havuz kenarları mantar bakterilerinin bolca olduğu yerlerdir. Bu yüzden havuzdan çıktığınız zaman hemen kendi terliğinizi ayağınıza giyin.

Tırnak Mantarı Olduğumu Nasıl Anlarım?

tırnak mantarı nedir

Tırnak mantarının belirtileri şunlardır:
– Tırnağın rengi değişir. Sararmaya başlar ya da siyahımsı bir renk alır.
– Tırnak üzerinde siyah çizgiler ve lekelenmeler olur.
– Bazen tırnaklarınızda ağrı da olabilir.
– Tırnak yapısının kalınlaşması ve tırnağı keserken zorluk yaşanması,
Gibi belirtiler tırnağınızda mantar olduğunun işaretleridir.
Bir sonraki makalemizde tırnak mantarına ne iyi gelir, tırnak mantarı nasıl geçer, tırnak mantarından nasıl kurtulurum gibi merak ettiğiniz noktalara değineceğiz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir