Şekeri ne yükseltir: Şekeri Yükselten Besinler

Bu yazımızı şeker hastaları için yazıyoruz. Bu yazımızda sizlerle şekeri ne yükseltir, şekeri yükselten gıdalar, hangi besinler şekeri yükseltir, şekeri neler yükseltir? Sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Şeker hastaların için bundan önceki yazımızda,  şekeri ne düşürür sorusunu yanıtlamaya çalışmıştık. Bu yazımızda ise şeker hastalarının yememesi gereken besinleri daha da açacak olursak şekeri yükselten besinlerin neler olduğunu paylaşacağız.

Şeker hastalarının yememesi gereken besinler şunlardır:

Baklagiller: Şeker hastalarının uzak durması gereken besinlerdendir. Şeker hastaları az da olsa baklagilleri yiyebilir.

Beyaz Ekmek:  Fırından yeni çıkmış taptaze beyaz undan yapılmış ekmeği kim sevmez ki. Beyaz ekmeğin çok çabuk sindirildiğini eminim bilmiyorsunuzdur. Beyaz ekmek şeker hastalarının şekerinin yükselmesine yol açmaktadır. Şeker hastaları beyaz ekmek yerine kepekli, çavdarlı ekmeği tercih etmelidirler.

Fast-Food: Fast food kültürünün git gide yaygınlaşması olumsuz bir gelişmedir. Fast food beslenme tarzını benimseyen kişilerin diğer kişilere göre şeker hastalığına yakalanma riskinin 2 kat daha fazla olduğunu söyleyelim.

Tam Yağlı Süt: Eğer şeker hastalığınız varsa kesinlikle tam yağlı süt içmeyin. Bunun yerine yarım yağlı süt kullanarak, hem sütten daha fazla kalsiyum alabilir hem de kan şekerinizi yükseltmemiş olursunuz.

Bal Kabağı: Özellikle tatlı yapımında kullanılan bal kabağı şeker hastalarına zarar veren bir besindir.

Bal: Şeker hastaları baldan uzak durmalıdır. Ancak Çam Balı bu hastalara zarar vermez. Bu hastaların çambalını yemesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Karpuz: Karpuz yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biridir. Ancak şeker hastaları karpuza da fazla yüklenmemelidir. Uzmanlar karpuzu şeker hastalarının aç karnına yemesini tavsiye etmektedir.

Kavun: Kavun, şekeri karpuzdan daha çok yükseltir. Bu yüzden kavun bu hastalara önerilmez.

Muz: Yüksek miktarda potasyum ve şeker ihtiva eden muz şeker hastaları için çok tehlikeli bir meyvedir.

İncir: İncirin içeriğinde bol miktarda şeker barındırdığını eminim siz de biliyorsunuzdur. Özellikle kuru incir şeker hastalarının uzak durması gereken bir kuruyemiştir.

Patates: Hastalar, patates yiyebilirler. Ancak patates kızartması şeker hastaları için büyük bir tehlikedir. Şeker hastaları kesinlikle patates kızartması yememelidir.

Üzüm ve Pekmez: Üzüm çok şekerli bir meyvedir. Üzümden yapılan pekmez  ise üzümden daha çok şekerli bir gıdadır. Bu yüzden her ikisinden de uzak durmanız gerekmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Şekeri ne yükseltir: Şekeri Yükselten Besinler” üzerine bir yorum

  1. ” Ancak Çam Balı bu hastalara zarar vermez. Bu hastaların çambalını yemesinde herhangi bir sakınca yoktur.” böyle bir bilgi var. Pekâlâ bunun dayanağı nedir? Hangi milletlerarası hakemli bilimsel dergilerde yayınlanmış akademik “çalışma” demiyorum “çalışmalar” vardır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir