Reye Sendromu Nedir? Gripken Aspirin İçmeyin!

Reye Sendromu Nedir?

Özellikle kış aylarında Genç ve çocuklarda görülen öldürücü bir hastalıktır.
Genellikle pek çok iç organı ilgilendiren bir hastalık olsa da karaciğerlerde yağ birikmesi, beynin iç basıncında aşırı şekilde yükselme Reye Sendromu’nun temel özellikleridir.
Bu sendrom en çok ta grip olup aspirin veya salisilat içeren ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçları içenlerde ortaya çıkmaktadır.

Kışın çocuklarda ve gençlerde görülen, ölüm ihtimali yüksek bir hastalık da Reye Sendromu’dur.

1963’DE TANIMLANDI

Bu Sendrom, 1963’te Avustralyalı patolog Dr. Reye tarafından tanımlanmıştır.
Sendromun kesin sebebi tam olarak bilinemiyor ancak, soğuk algınlığı, grip, suçiçeği gibi viral enfeksiyonlara yakalanıp aspirin alan çocuk ve gençlerde yakalanma riski yüksek.

Reye Sendromu’na yakalanan çocukların yüzde 90 kadarının aspirin içtiği belirtilmiştir. Reye Sendromu Ocak, Şubat gibi gribin bol olduğu kış aylarında daha çok görülür.

Belirtileri, Bulantı, Yorgunluk: İlk dönemde şiddetli ve sürekli bulantı ve kusma ile beraber aşırı yorgunluk, uyku hali, çevreye ilgisizlik gibi beyinle ilgili belirtiler vardır. İkinci dönemde ise, kişilik değişikliklerinden bilinç bulanıklığı ve komaya kadar giden sinir sistemi belirtileri tabloya hâkim olur. 2 yaşından küçük çocuklarda kusma yerine ishale daha çok rastlanır. Reye Sendromunda ateş normaldir. Belirtilerin süresi ve şiddeti hastadan hastaya değişir.

Not: 16 yaşından küçük olan çocuklara grip veya ateşli başka bir virüs enfeksiyonu geçirdiklerinde kesinlikle aspirin verilmemelidir. Bu çocuklarda kullanılacak ağrı kesici-ateş düşürücü ilaç parasetamol olmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir