Piranalar Hakkında İlginç Bilgiler

Pirana Balıkları Hakkında Bilgi

Bu makalede “piranalar hakkında bilgi, pirana balığı resimleri ve piranaların özellikleri nelerdir” gibi merak piranalar hakkındaettiğiniz konulara değineceğiz.

Piranalar Hakkında Gerçekler

Güney Amerika nehirlerinin küçük ve yırtıcı balıkları olan piranaların bir kısmı da Kuzey Amerika’da yer alan sıcak göl ve nehirlerde yaşarlar. Bunun dışında Bangladeş’te bulunan Kaptai Gölü de pirana popülâsyonu bakımından hatırı sayılır yerlerden biridir. Amazon yerlileri piranaları balık diş diye adlandırmaktadır. Pirana balıklarının 30 ile 60 türünün de olduğu tahmin edilmektedir. Yani sonuç olarak türü tükenmekte olan bir canlı değildir.

Piranalar Hakkında Bilgi

Özellikle bulanık göllerde ve nehirlerde yaşayan piranaların derisi tam bir kamuflaj harikasıdır. Çamurlu nehirlerde, göllerde hayalet gibi ilerlerler.

Piranalar, 14 santimetre ile 43 santimetre uzunluğunda olabilen ve 3 buçuk kilograma kadar ağırlı olabilen kemirgen, saldırgan, tehlikeli bir balıktır.

Çoğu insanların piranaların kana doymayan bir hayvan olduğunu düşünebiliriz. Ancak durum öyle değildir. Piranalar, suyun içindeki balıkları, salyangozları, yosunları, bitkileri kısaca suyun içinde olan her şeyi hızlı bir şekilde kemirmektedir.

Keskin ve sivri dişleri tek sıra halinde dizilmiştir. Gümüşü rahatlıkla eğebilecek kadar güçlüdür.

Bir insanın elini 5-10 saniye içinde yok edecek kadar güçlü çeneleri vardır.

Yerli amazon halkı, piranaların dişlerini ilkel silahlarının yapımında da sıklıkla kullanmaktadır.

Piranalar da tıpkı köpek balıkları gibi su içindeki kanı fark etmelerine yarayan sensorlarla donatılmıştır. Su içinde kanı fark ettikleri zaman büyük bir hızla, topluluk halinde kanın kokusunun geldiği bölgeye akın ederler.

Aç kaldıkları zaman kendi türlerini bile yemeye çekinmeyen piranaların bu yönü ne kadar vahşi olduklarını gözler önüne sermektedir.

Yunuslar, timsahlar ve kaplumbağalar piranaların en büyük düşmanlarıdır.

Nisan ve mayıs ayları piranaların çiftleşme mevsimidir.

Bir pirananın ortalama yaşam süresi 10-20 yıl arası değişmektedir.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir