Okul Fobisi Nedir: Okul Fobisi Hakkında Bilgi

Okul fobisi tamamen psikolojik bir durumdur. Okula yeni başlayan çocuk, annesinden babasından ayrılmanın verdiği anksiyete ile çeşitli garip davranışlarda bulunur. Bu davranışlar: Okula gidince ağlama, sınıfta huzursuzluk çıkarma, okulu görünce öğrencinin midesinin bulanması, baş dönmesi gibi psikolojik kökenli davranışlardır.

Peki tüm çocuklarda okul fobisi görülür mü?

Tabi ki hayır. Okul fobisinin görüldüğü çocuklar, annesi babası tarafından yeterince ilgilenilmemiş, ya da annesi ve babasından hiç ayrılmamış çocuklardır. Bu çocukcağızlar genellikle evden dışarı fazla çıkmamıştır. Çocuk sürekli evde bulunmanın verdiği rahatlıkla dışarı çıkınca büyük bir kaygı yaşar. Okul fobisi yaşayan çocuklar gereğinden fazla duygusaldır ve bu çocukların kaygı düzeyi yüksektir.

Bütün bunların yanında eğer çocuk, daha önceden okul ya da kreş gibi yerlerde olumsuz bir yaşantı geçirmişse okul fobisini şiddetli bir şekilde yaşayabilir.

Peki Okul Fobisi Nasıl ve ne zaman kaybolur?

Okul fobisi çocuğu bütün eğitim öğretim hayatı boyunca etkileyecek bir problem değildir. Çocuk okulda güvende olduğunu hissettiği ve öğretmenini sevmeye başladığı an bu fobik durum yavaş yavaş kaybolur, çocuğun kendine olan güveni yerine gelir ve çocuk ortama tamamen adapte olur.

Okul fobisinin sönmesini sağlama konusunda veililerin de bu konuda yapması gereken şeyler vardır. Veli öğrencilerine okulun güzel yönlerini,  okulun faydalarını ve okulda yapabileceği eğlenceli etkinlikleri anlatmalıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir