bronşit için bitkiler

Öksürüğe Ne İyi Gelir-Öksürüğü Ne Keser?

Soğukların iyiden iyiye kendini hissettirmesiyle öksürük, balgam gibi rahatsızlıklar birçok insanı rahatsız etmeye başladı. Solunum yollarında oluşan tahriş ve akciğerlerdeki iltihaplanmalar bilindiği gibi öksürüğü tetikleyen unsurlar arasındadır.

oksuruk
Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bu yazımızda sizlerle öksürüğe hangi bitkisel formüllerin iyi geldiğini sizlerle paylaşacağız.
İşte Öksürük için Doğal Tedavi Yöntemleri:

1- Bal: Balın doğal bir antibiyotik olduğunu hepimiz biliyoruz. Bal kısa süre içinde solunum yollarında meydana gelen deformasyona etki etmektedir. Kestane balı, zor bulunan bir bal olmasına rağmen akciğer kaynaklı öksürüklere iyi gelebilmektedir. Günde sabah ve akşam olmak üzere birer şeker kaşığı bal öksürüğe çok iyi gelir.

2- Ayva Çayı: Ayva özellikle bu aylarda manavların raflarında sık sık görmeye alışkın olduğumuz bir meyvedir. Ayva çayı ise öksürüğe iyi gelmenin yanında metabolizmanızı kuvvetlendirmektedir. Sindirim sistemi ve mideye de çok iyi gelen ayva çayı öksürükle birlikte sizi rahatsız eden balgamın çözülmesinde de etkili bir rol oynamaktadır.

3- Nane: Geçmişten bu yana hem nanenin kendisi hem de nane buharı öksürük tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Taze nanenin yapraklarını kaynatarak buharınızı içinize çekmeniz öksürüğünüzü azaltabilir.

4- Soğan: Soğan öksürüğe iyi gelen bitkisel formüllerden biridir. Soğan suyu bal karışımının öksürüğe karşı oldukça etkili olduğu da bilinmektedir.

5- Ihlamur: Kış aylarında annelerimizin sıklıkla başvurduğu ıhlamur üşütmeden kaynaklanan öksürüğe karşı oldukça etkilidir. Ihlamuru bal ile karıştırarak yiyebilirsiniz. Bunun yanında ıhlamur çayı boğaz tahrişine iyi gelebilmektedir. Ihlamur çayını limonla karıştırarak içerseniz daha etkili olur.

6- Yeşil Çay: Yeşil çayı da öksürük için kullananların sayısı hiç de az değildir. Yeşil Çay solunum yollarında rahatlama sağlayarak öksürüğü tamamen kesebilir ya da şiddetini azaltabilir.
Yukarıda saydığımız bu formüller öksürüğe iyi gelir, balgamı azaltır. İlaçlara sarılmadan önce bu doğal formülleri de kullanabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir