Öğrencinin Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?

Çalışma ortamının temel özelliği, ders çalışmayı kolaylaştırmak ve kişiyi çalışmaya hazır hale getirmek olmalıdır. Lütfen aşağıda yazılanları dikkatle okuyup kendi çalışma ortamınızla karşılaştırma yapınız.
Çalışma odanız öyle olmalıdır ki odaya girdiğinizde doğal olarak ders çalışmak aklınıza gelmeli, ders çalışmaya vücudunuz kendisini uyarmalıdır.

Masa:
Masanızın etrafında konsantrasyonunuzu bozucak bir şey olmamalıdır.

Sandalye:
Sandalye yumuşak veya rahatsız edecek kadar sert olmamalıdır.

Kitaplık:
Kitaplıkta sadece ders çalışma kitaplarınız olmalıdır. Ayrıca çalışma sırasında kullanacağınız müsvedde kağıtlar ve diğer malzemelerde kütüphanede olmalıdır.

Yatak, Televizyon, Bilgisayar:
Çalışma odanızda televizyon, bilgisayar ve yatak gibi çalışmanızı her an olumsuz etkileyebilecek, motivasyonunuzu bozup size uyuma gibi şeyleri hatırlatacak eşyalar bulunmamalıdır.

Duvarlar:
Duvarlarda sadece hedefi hatırlatıcı afiş veya resimler bulundurmalısınız.

Düzen:
Çalışma odanız tertipli ve düzenli olmalı, dikkati dağıtacak gereksizlikler olmamalıdır.

Müzik:
Çalışma odanız sessiz olmalıdır. Ders çalışırken müzik dinlerseniz algılama yeteneğiniz zayıflar.

Isı:
Oda sıcaklığı çalışmaya uygun olmalıdır. Tavsiye edilen oda sıcaklığı 20-25 derece arasıdır.

Havalandırma:
Odadaki oksijen oranı yüksek olursa algınız artar.

Işık:
Işık, gözlerinizi rahatsız edecek düzeyde ve yönde olmamalıdır. Çalışma masasını yerleştirirken ışığın geliş açısını dikkate almalısınız. Sağ elle yazanlar için soldan; sol elle yazanlar için sağdan gelmelidir.

Renk:
Çalışma odasının rengi yeşil ve mavinin açık tonları olabilir ya da krem, fildişi gibi daha açık renklerle çalışma odanızı boyayabilirsiniz. Diğer renkler gözünüzü yorar.

Alternatif Çalışma Ortamları:
Herkesin bir çalışma odası olmayabilir. O zaman, evinizin herhengi bir köşesini çalışma ortamı olarak kullanabilirsiniz. Yalnız önemli olan çalışmak için oluşturduğunuz yeri görünce aklınıza ders çalışmanın gelmesine dikkat etmektir.

Bütün bunların yanında, başarılı bir öğrenci her ortamda çalışmayı öğrenmelidir. Teneffüs arasında, kütüphanede, durakta otobüs beklerken, otobüste yolculuk yaparken hep boş vaktinizi değerlendirmenin yollarını aramalısınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Öğrencinin Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir