Nasıl kompozisyon yazılır: Kompozisyon yazma teknikleri

Klasik bir kompozisyon yapısını düşünecek olursak, ilk akla gelen kompozisyon düzeni: Giriş, gelişme ve sonuç bölümleridir.

kompozisyon yazma teknikleriGiriş bölümünden kasıt, hangi düşüncenin, hangi ifadenin hangi görüşün savunulacağına karar verilmesi gereken bölümdür.

Gelişme bölümünde ise, giriş bölümünde verilen düşüncenin savunmak, düşünceyi güçlendirmek için çeşitli örnekler vermek gerekir. Bu bölümde mutlaka yapmanız gereken şey, giriş bölümünde öne sürdüğünüz düşünceyi savunacak veriler, örnekler bulmanızdır. Bu şekilde gelişme bölümünü de sonlandırmış olursunuz.

Sonuç bölümünde ise, giriş ve gelişme bölümlerindeki düşüncelerin nereye vardığını ifade etmeniz gerekir.

Giriş bölümü dediğimiz zaman, mutlaka 1 cümle 1 paragraf olması gerekir diye bir şey söyleyemeyiz. Giriş bölümünde bir düşünce ortaya atılır ve bu düşünceyi bir kaç cümleyle nasıl savunacağınızı detaylandırabilirsiniz. En ideal olan giriş cümlesi bir paragraflıdır.  Giriş cümlesinde kesinlikle, ” fakat, ama, lakin ” gibi ifadelere yer vermeyin.

Gelişme bölümünde ise, ortaya konulacak fikrin hangi verilerle destekleneceği ortaya konmalı. Bu bölümde ” fakat, ama, ancak” gibi ifadeleri kullanabilirsiniz. Ortaya attığınız düşünceleri çeşitli örnekler vererek güçlendirebilirsiniz. Gelişme bölümü, giriş bölümü gibi kısa olmaz. Giriş bölümünün 1 paragraf olacağını belirtmiştik. Klasik bir kompozisyonda gelişme bölümünün 3-4 paragraftan oluşması idealdir.

Sonuç bölümü ise, genellikle 1 paragraftan oluşur. Ama 1 paragraf olmak zorunda değildir, isterseniz 2 paragraf da yapabilirsiniz. Bu paragrafta ” Sonuç olarak, Özetle, en son olarak,  sonuçla, toparlayacak olursak” gibi ifadeler okuyucunun sonuç bölümüne geldiğini gösterir ve kompozisyonun sonuç bölümüne yakışır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Nasıl kompozisyon yazılır: Kompozisyon yazma teknikleri” üzerine 29 yorum

 1. ya bensize kenarlardan kaç cm bırakcam onu soryom yhaaaaaa.adam gibi bir cvpgelsin yaaaa

 2. yukarıdan 4 parmak boşluk sağ yandan 1 sol yandan 2 aşağıdan 1 parmak boşluk bırakılması gerekir

 3. çok teşekkür ederiz beni zordan kurtardınız sınavdan bu site sayesinde 97 aldım allah sizi dardan kurtarsın

 4. Çok teşekkür ederim kompozisyon sınavından 92 aldım .Size çokkkkkkkk teşekkür ediyorum…

 5. okuyamıom ne kadar kucuk bu sitenin yazısı site sahibine sesleiom insan okuyamıo ve benim acil ödeve ihtiyacım var deli eder kör eder bu site herkesi senin basına patlar
  kötü seyler yazdım biliom ama bunlar gercek siten aşalık

  …Allahını seviyorsan kabul et
  etmessen carpıl insallah…

 6. aynen bende kaç cm bırakılarak yazıldığını arıyorum .çok saçma ne yazdım ne çıktı…

 7. la çok beğendim ben burayı şimdi ya napacaz ben bu site sayesinde butun kompozisyonlarımı 100 çekerim valla ya inanın ben bu site kadar güzel veyatta yakışıklı bi site gördüysem iki gözüm önüme aksın ben bus iteyi çok beğendim çok olmadı ama çooooook beğendim diyorum herkeze bu siteyi duyurmak isterim kompozisyonlarını benim gibi 100de 100 çeksinler die bide onlara ısrar ederim onlarda hemen gireceklerine eminim bende bu kadar uşağım demiş temel dursuna

 8. ASLI ÖZTÜRK İÇİN..

  Başta sayfaya bir çerçeve çiz ama silik olsun. Çerçevenin içine; yukarıdan 2 parmak boşluk bırakıp (aşağıya doğru) başlık yaz, aşağıdan yukarıya doğru 2 parmak kalınlığında boşluk bırak. Sağ taraftan sol tarafa doğru 1 parmak kalınlığında boşluk bırak, sol taraftan sağ tarafa doğru 2 parmak boşluk bırak ve tekrar silik bir çerçeve çiz (boşluklardan sonra.
  Giriş paragrafı 1 cümleden fazla olsun; eğer benzetme kullanıp, örnek verirsen kompozisyonun zenginleşir ve daha güzel bir hâl alır.
  Sonuç paragrafını da 1 cümleden fazla yazmaya dikkat et.
  Gelişme paragrafın 4-5 cümleden fazla olsun,daha da fazla yazabilirsin, yeter ki 4-5 den az olmasın.

  UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR ASLICIM.

 9. ASLI ÖZTÜRK İÇİN UNUTTUĞUM BİR ŞEY KALMIŞ.
  -KOMPOZİSYONU YAZMAN BİTTİĞİ ZAMAN ÇERÇEVELERİ SİLMEYİ SAKIN UNUTMA 😉
  SONRA PUAN KIRARLAR.. :)KOMPOZİSYONUNDA AKICI BİR DİL KULLAN Kİ; PUANIN YÜKSELSİN.BUNLARI YAPMANI TAVSİYE EDERİM, BEN BUNLARI ŞU ANA KADAR OLDUĞUMUZ 6 TÜRKÇE SINAVINDA YAPIP, KOMPOZİSYONDAN 20 ÜZERİNDEN 20 ALDIM VE TAM PUAN ALDIM SINAVLARIMDAN YANİ 100. SEN DE BUNLARI YAP BENCE 🙂 GERÇİ NOTLARIN GÜZELDİR DİYE TAHMİN EDİYORUM AMA ÖNERİRİM BU TAKTİKLERİ =)

 10. vallaha çok saolun mükemmel bir site müthişşş yazılıdan 68 aldım çok sağolun hiç bilmiyordum kompozisyonu ii oldu bu site bana ii geldi yhani bakın heyecandan ne dediğimi bilmiyorum oleyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy yuppiiiiiiiiiiii

 11. ya ß!n hiç ßirşey anlamadım boşlukları naıl bırakıcam pazartesi sınavım war lütfen güzel cewap werin kaç cm birakıcaz we nerelerden?

 12. Çok teşekkür ederim. İyi kompozisyon yazarım ama püf noktalarını bilmiyordum. Pazartesi günü sınavım var ve 30 puanlık kompozisyon sorusu olacağını öğrendim. Çok işime yaradı açıkcası. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir