Kuzey Kore Hidrojen Bombası Testi 2016

Bugün Kuzey Kore hidrojen bombası denemesi yaptı. Tüm dünyayı ayağa kaldıran olayın kahramanı tahmin edebileceğiniz gibi Kuzey Kore Lideri Kim Jong. Kuzey Kore tarafından yapılan açıklamada, öncesinde deprem olarak sanılan şeyin aslında hidrojen bombası denemesi olduğu ortaya çıktı.

Güney Kore, Fransa, Çin, Rusya gibi ülkeler yapılan bu deneyi kınarken NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de bir açıklama yaparak deneyi kınadıklarını dile getirdi.

Peki, Hidrojen Bombası Nedir, hidrojen bombası ne kadar güçlüdür, hidrojen bombası mı güçlü atom bombası mı?

Tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında…

Hidrojen Bombası Nedir?

Hidrojen bombası füzyon bombası olarak da bilinmektedir. Bu bomba kontrolsüz bir şekilde termonükleer enerji yaratan, yıkıcı gücü çok yüksek bir nükleer bombadır.

Bu bombanın temel çalışma prensibi: hidrojen atomları parçalanmak yerine birleşip yapı değiştirip helyum atomunun yapısına dönüyor. Böylece termonükleer bir tepkime ortaya çıkıyor.

Atom bombası, atomun parçalanmasıyla yıkıcı bir güç oluştururken hidrojen bombası yani füzyon bombası atom çekirdeklerinin kaynaşmasıyla ortaya çıkıyor.

Çekirdek bölünmesinin adı füzyon olarak biliniyor.

Nükleer füzyonda 2 veya 2’ den fazla atom çekirdeği bir araya geliyor ve bu süreçte büyük bir enerji ortaya çıkıyor.

hidrojen bombası patlaması

Fazla kafanızı karıştırmadan daha somut bir şekilde anlatalım:

  • Hidrojen bombası ve atom bombası bilinen en yıkıcı nükleer bombalardandır.
  • Hidrojen bombasında atom bombasına göre çok daha fazla bir enerji açığa çıkar.
  • Hidrojen bombası atom bombasından kat kat daha kuvvetlidir.
  • Hidrojen bombasının yok ediciliği atom bombasına göre daha fazladır. Olası bir patlama durumunda atom bombasına göre çok daha fazla insan ölür.

Daha önce hangi ülkeler hidrojen bombası deneyi yaptılar?

Hidrojen bombası ilk olarak 1952 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından geliştirildi. ABD ilk kez bu bombayı 1954 yılında Marshall Adaları’nda denedi.

hidrojen bombası

Amerika’nın 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine attığı atom bombasıyla 200 bin kişi ölmüştü ve bu atom bombaları sırasıyla 13 ve 21 kiloluk yıkım gücündeydi.

Sovyetler Birliği’ nin denediği hidrojen bombası 50 megaton gibi hatırı sayılır bir etkiye sahipti. 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan bombanın hemen hemen 3800 katı kadar güçlü bir etki yani. Olası bir patlama durumunda yaklaşık 760 milyon kişinin ölümüne sebep olabilecek bir bomba olan hidrojen bombası şuanda en tehlikeli, en ölümcül nükleer bomba olarak biliniyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir