Karbonhidratlar Ne İşe Yarar?

Karbonhidratlar Ne İşe Yarıyor?

Vücudumuza aldığımız hemen hemen her gıda maddesinde bulunan karbonhidratın hiç ne işe yaradığını merak ettiniz mi?

Merak ettiyseniz, işte size karbonhidratların ne işe yaradığı hakkında bilgi:

-karbonhidratların içeriğinde karbon, hidrojen ve oksijen bulunduğu biliyorsunuzdur. Alyuvarların ve beyin dokusunun en önemli enerji kaynaklarından biri olan glikoz karbonhidratlı meyvelerde bol miktarda bulunur.

– Kuru fasulye, muz ve tam tahıllı ekmekte bulunan nişasta bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

– karbonhidratlar vücuttaki yağların aktif bir şekilde kullanılmasını sağlar. Karbonhidrat eksikliği bulunan insanların vücudu, yağları direk yakarak enerji elde etmeye çalışır. Böyle de olunca vücutta zararlı bileşikler oluşur.

– bol miktarda karbonhidrat içeren besinler vücudun yakıtıdır. Karbonhidratlar sayesinde enerjik ve dinç hissederiz kendimizi.

– Karbonhidrat eksikliği, B vitamini, aminoasitler ve lif eksikliğine yol açmaktadır. Halsizlik, sindirim bozuklukları, sinir sistemi bozuklukları ve vücudun direncinin düşmesi karbonhidrat eksikliğinde ortaya çıkan durumlardır.

Son Aramalar

karbonhidrat ne işe yarar,karbonhidrat yararlımı,karbonhidratlar ne ise yarar,karbonhidratlar ve yağlar neyden elde etmeden yarar,karbonhidratlar nedir ne işe yarar

Karbonhidratlar Ne İşe Yarar? Bu yazıyla ilgili görüşleriniz için buradan iletişime geçiniz.

1 Yorum »

  • Erdem diyor ki:

    bilgi teşekkürler

Yorum Yaz!

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>