Hafıza bellek Hatırlamak Nasıl Olur?

Hafıza – Bellek; öğrenilenleri akılda tutmak demek. Kimi bilim adamlarına göre insanlar doğarken bazı bilgilere sahip olarak doğarlar ve bu bilgilerini daha doğdukları andan itibaren kullanmaya başlarlar, yaşadıkları sürece bu bilgilerin üzerine bilgi eklerler. Kimi bilim adamlarına göre de örneğin John LOOK; insan zihni boş bir levha gibidir, yaşamla birlikte dolmaya, yazılmaya başlar.
Bebeklerin doğar doğmaz ağlamaya başlaması, emmeye başlaması, canı acıdığında tepki vermesi içgüdüsel davranışlardır. İçgüdüsel davranışlar öğrenilir mi? Hayvanlarda da aynı içgüdüsel davranışlar mevcuttur. Bu tamamen yaşama içgüdüsüdür.
Hafıza, yaşam için gerekli tüm bilgileri çok çabuk öğrenir ve bunları depolamaya başlar. Depoladığı bu bilgileri gerekli gördüğü zaman hatırlar. Yani gerekli olmadığı zaman hatırlama gereği duymaz. Yani ihtiyacımız olduğu zaman hatırlarız. Eğer öğrenilen bilgilerden herhangi birine uzun süre ihtiyaç duymazsak bu bilgi zamanla belleğimizden silinip gider, unutma dediğimiz olay gerçekleşir. Unutkanlık sadece ihtiyacımız olmayan bilgilerde mi olur? Hayır. Evden en son siz çıkıyorsanız anahtarı almanız gerekli bir bilgidir ama unutuyorsunuz. İşte bu belleğinizin karışıklığı ile ilgili bir sorun .
Hafızanızı güçlendirin, bunun için çeşitli yöntemler var. Beyin jimnastiği yapın, bellek taraması yapın, beyin fonksiyonlarınızı olumsuz etkileyen, radyasyon, uykusuzluk, sağlıksız beslenme, madde kullanımı…gibi olgulardan uzak durun.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir