Dünya’nın En İlginç Meyveleri

Bu galeride sizlere dünyanın en ilginç meyvelerini tanıtacağız. Daha önce hiç görmediğiniz bu meyveleri görünce şaşkınlığınızı saklayamayacaksınız.

1-) Rambutan

Kökeni Endonezya olan bu meyve Güney Asya’ da en iyi bilinen meyvelerden biridir. Eğer Güney Asya’da yaşamıyorsanız bu meyveyi büyük bir ihtimalle daha önce görmemişsiniz.

2-) Ackee

Kökeni batı Afrika’ya dayanan “Ackee” isimli bu meyve Afrika’da köleler tarafında toplanıp Jameika’ya ihraç edilmektedir. Karayip mutfağının en önemli bileşenlerinden biridir.

3-) Buddha’s Hand (Buda’nın Eli)

Parmak kavunu olarak da adlandırılan bu meyve daha çok Asya’da parfüm ve ilaç sektöründe kullanılan bir meyve ne kadar ilginç değil mi?

4-) Lychee


Çin’ de yetişen bu meyve hakkında yapılan araştırmalara göre, bu meyvenin yaklaşık 2000 yıldır yetiştirildiği ortaya çıkmış.
5-) Aguaje

Güney Amerika’da yetişen bu tropikal meyve birçok alanda kullanılıyor. Daha çok yağ, reçel, dondurma yapımında kullanılan “Aguaje” meyvesinden şarap bile yapıldığı söyleniyor.

6-) Markut Lime (Markut Limonu)


Bu meyve de yine Asya’ da yetişiyor. Bu meyveyi Asya’da yaşayan Müslümanlar “Kafir Limonu” olarak adlandırıyormuş. Bu terim biraz ayıp olmuş sanki.

7-) Cherimoya (Çerimoya)


Dondurma meyvesi olarak da adlandırılan bu meyve bu ismi dondurmaya benzediği için almıştır. Mark Twain bu dondurmayı “ insanoğlunun bildiği en lezzetli meyve olarak tanımlamıştır.
8) Physalis


En çok Amerika’da yetişen bu meyve domatese benzese de tadı çileği andırmaktadır.

9-)Custard Apple (Hint Ayvası)


Subtropikal bölgelerde yetişen bu meyvenin de kendine özgü bir kokusu vardır. içerisindeki beyaz kısmı yenen bu meyve de ilgimizi çekti.

10-) Horned Melon (Boynuzlu Kavun)

Afrika’ da yetişen en ilginç meyvelerden biri de bu meyve. Afrika dışında bir Amerika’ da üretilen bu meyve de oldukça ilginç görünüyor.

11-) Pitaya


Kökeni Meksika olan ve en çok sevilen bu meyve kaktüs ağaçlarında yetişir. Çiçekleri sadece gece açan bu ağacın meyvesi yani “pitaya” Ejderha Meyvesi olarak da bilinir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir