Domuz Gribi Nedir, Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?

Şu günlerde ülkemizde domuz gribinden ölenlerin sayısı git gide artmakta. Bu yüzden bugün domuz gribiyle ilgili bir yazı yazayım dedim.

Bu yazımda, domuz gribi nedir? Domuz gribi nasıl bulaşır? Domuz gribinden korunmak için ne yapılmalı sorularına cevap getirmeye çalışacağım.

Domuz gribi domuzlarda görülen bir virüsün, solunum yollarını felç etmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.

Domuz gribi insanlara bulaşır mı?

World Health Organisation’ un (WHO) yaptığı açıklamaya göre, domuz gribi domuzdan domuza, domuzdan insana, insandan insana bulaşmaktadır.

Domuz eti yiyorum domuz gribi olur muyum?

Hayır domuz gribi sadece solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Hayvanın etinden insana bulaşmaz. (her ne kadar müslüman bir ülke olsak da, domuz eti yenmese de yine yazayım dedim)

Domuz gribi virüsü nasıl bir virüs?

Domuz gribine yol açan virüs çok tehlikeli bir virüs olarak lanse ediliyor. Bu virüs kuş gribi virüsü, insan gribi virüsünün karışımı şeklinde olup çok tehlikelidir.

  • Domuz gribinden kendimi nasıl korurum?

Kirli ellerinizle gözünüze, burnunuza, yüzünüze, ağzınıza dokunmayın.

Öksürürken ya da hapşırırken ağzınızı burnunuzu mendil yardımıyla kapatın ve kullandığınız mendili hemen çöp kutusuna atın.

Domuz gribi olduysanız eğer, kesinlikle dışarı çıkmayın. Tamamen iyileşene kadar evde dinlenin.

Her öksürme ve hapşırmadan sonra ellerinizi sabunla en az 2 kez yıkayın. Yanınızda sabun bulamıyorsanız, alkollü el yıkama sıvılarını çantanızda taşıyabilirsiniz.
Eğer kendinizi çok kötü hissediyorsanız ya da hastaysanız kesinlikle çevrenizdeki insanlardan uzak durun ki onlar da domuz gribi olmasın.

Domuz gribi için aşı var mı?

Domuz gribi virüsü için ülkemizde  aşı bulunmaktadır. Domuz gribinden korunmak için aile hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir