Dizim Ağrıyor Ne Yapmalıyım?

Bu yazımızda diz ağrısı nedir, diz ağrısının sebepleri, diz ağrısından kurtulmak için ne yapmalıyız, diz ağrısı nasıl geçer, diz ağrısının tedavisi nasıldır, diz ağrısını geçirmek için ne yapmalıyız gibi soruların cevaplarını bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Diz eklemi vücutta en büyük işleve sahip eklemlerden biridir. Koşucular, atlayıcılar, bisikletçiler gibi dizi kırık şekilde dizine ağırlığını veren kişilerde diz eklemlerin bulunduğu diz kapağına aşırı bir yük biner. Bu aşırı yüklenmeden dolayı diz kapağının altındaki kıkırdak yapıya aşırı yük binip ağrı oluşur. Bu ağrıların oluşması için sadece sporcu olmak da gerekmez. Toplumun her kesiminde diz ağrısına rastlanmaktadır.

Diz eklemlerindeki rahatsızlıkların belirtileri şunlardır:

Diz çöktüğünüz zaman, merdiven çıktığınız zaman, çömelip doğrulduğunuzda ya da diziniz bükülü bir şekilde uzun süre oturduğunuz zamanda diz ağrısı oluşur.

Diz neden ağrır?

Diz ağrısının nedenleri şunlardır:

Bacak yapısındaki bozukluklar,

Yaralanmalar,

Aşırı spor ve dizi aşırı bir şekilde yüklenme,

Bacak kaslarındaki zayıflık ve dengesizlik,

Düztabanlık,

Diz ağrısının geçmesi için ne yapmalıyız?

Dizlerinizi aşırı derecede zorlamayın. Özellikle yük taşırken korunmalısınız.

Aşırı kilolarınız varsa zayıflayın.

Uzun süre diz çökmek zorunda olduğunuz zaman mutlaka dizlik kullanın.

Yüzme, yürüyüş, bisiklet sürme gibi sporları yapabilirsiniz. Ama kesinlikle koşmayın. Çünkü koştuğunuz zaman yere sert bir şekilde baskı yapmaktasınız.

Egzersize başlamadan önce mutlaka 5-10 dakika ısının. Yan diz kaslarınızın sağlığı için mutlaka açma-germe hareketlerini yapmalısınız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir