Çocuklarda Yalan Söyleme Alışkanlığı

Çocuk psikologlarına göre 6-7 yaşına kadar gerçeğe aykırı sözler yalan sayılmıyor. Çocuğun hayal dünyası geniştir. 3-4 yaşına kadar hayali oyunlar oynar, hayali karakterler oluşturup onlarla konuşur. Hatta sizi de bu oyunlarına ortak etmeye çalışır. Çocuğun soyut düşündüğü dönemlerdir.

Gerçeği anlama, somut düşünebilme, çevresindeki olayları değerlendirebilme yetisine 6-7 yaşından sonra başlar.
Çocuk, 7 yaşından sonra neden yalan söylemeye devam eder? Bunun birçok sosyal ve psikolojik nedenleri vardır. Çocuğa soyut düşündüğü dönemlerde, bu konuda çok sert tepkiler verildiyse, bunun için cezalandırılmış ise cezadan kurtulmanın en basit yolu yalan söylemektir. Aile içinde büyüklerinden yalan söylemeyi normal bir davranışmış gibi gören çocuk bunu kendine alışkanlık edinmiş de olabilir. Çocukta sahiplik duygusu aşırıya kaçtığında bencilliğe dönüşür. Bencillik duygusu da çocuğa yalan söyletir. Çocuğu sıkıntıya sokan durumlardan kurtulmanın en kolay yoluda yalan söylemektir. En büyük sorun da çocuğun sevgisiz ilgisiz kalmasıdır. Çocuk ilgi görebilmek, gerçek anlamda sevgiyi bulabilmek için söyleyemeyeceği yalan yok gibidir. Çocuğun kendine güven duygusundan yoksun oluşuda yalan söyleme sebeplerinden biridir. Çocuğun kendine güven duygusu,büyüdüğü aile ortamında verilmeye başlar, okulda devam eder. Sınıfta öğretmenin tutum ve davranışları çocuğun alışkanlıkları ve davranışları üzerinde etkilidir.

Çocuk 9-10 yaşlarında hala yalan söylüyorsa ve bunu bir alışkanlık haline getirdiyse, zekice planlanmış yalanlarını yakalıyorsanız durum tehlikeli bir boyuta ulaşmış demektir. Size düşen görev, çocuğunuzu sıkı bir takip altına almanız ve en kısa sürede bu konunun uzmanı olan çocuk psikyatrilerinden yardım almanızdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir