Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Yaşları 12 ile 36 aylık çocukları olan annelerin büyük sıkıntısı. Çocuğun artık tuvalete alıştırılıp, bebek bezinden kurtulma, alt silme yükünden kurtulma zamanı. Çocuklar içinde büyük bir değişimdir.
Her çocuk bu dönemde değişik tepkiler verir. Kimi çocuk girdiği tuvaletten korkar, kimi oturmakta zorlanır, kimi kakasını görünce vücudundan parça koptuğunu düşünüp panikler, kimi tuvalete girmemek için günlerce kakasını tutar, kimisi de sadece tembelliğinden beze yapmak daha rahat olduğu için tercihini değiştirmek istemez.
Bu dönem , ebeveynler için bolca sabır göstermeleri gereken bir dönemdir. Çocuğunuzun bir an önce tuvalete alışmasını istiyorsanız yapmanız gerekenler çok basit.
Çocuğu tuvalete bırakıp gitmeyin, yanında kalıp uygun oturuş pozisyonunu öğrenene kadar destek verin.
Bunu kendinize bir yük, sıkıcı bir iş gibi görmeyin, Çocuğunuzla baş başa kaldığınız özel bir an gibi düşünün.
Kesinlikle bağırıp azarlamayın, suçluluk duygusunu vermeyin.
Çocuğunuz altına kaçırmışsa azarlamadan yine de onu tuvalete götürün.
Çocuğunuza kendi sağlığı için bunu öğrenmesi gerektiğini anlatmaya çalışın uygun bir dille.
İlk zamanlar sık sık çişini sorun.
Gerekirse onun sevdiği çizgi film kahramanları veya resimlerden tuvalete asabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi” üzerine 10 yorum

 1. 29 aylık bir bebeğim var bütün uraşmalarıma ramen alıştıramadım lazımlığa oturuyor ama kesinlikle yapmıyorrrr ordan başşka her yere yapıyor yoruldum artık bana yardımcı olurmusunuz lütfen ne yapabilirim?

 2. benim kızım 24 aylık bundan 1 ay önce başlamıştım alıştırmaya ama hazır olmadığını öğrendim daha doğrusu ne yaptıysam hep reddetti.bu gün yine başlayacağım bakalım ne olacak, sabahtan bakıcısı başlayacak akşamları ben.dua edin bizim için ama inatçı bir kzım var.

 3. benim 3,5yaşındaki kızımla kaka sorunum var
  nekadar uğraştıysam da alıştıramadım
  kakası geldiğinde bez bağlatıyor ve de çok zor yapıyor.poposunu devamlı kremliyorum daha rahat çıksın diyeama olmuyor
  ne yapabilirim

 4. benimde 3yaşında oglum var o kadar inatcıki lazımlıga kendi yapıyor ama kesinlikle söylemiyor ne yapmalıyım

 5. benim 3,5yaşındaki oğlumka kaka sorunumuz var.çişi gelince tuvalete yapıyor kakası gelince bezimi bağla kakamı yapıcamdiyo ne yapmalıyım

 6. 29 aylık bebegim var 3.5 aydır çişe alıştırmaya çalışıyorum ama hala çiş demesini saglayamadım.bir dönem kandi haline bıraktım beini çözmemi istedi şimdi hiç bezlemiyorum 45 dk bir ben götürürsem yapıyor götürmezsem altına yapıyor .tek tesellim geceleri kuru kalması ama gündüleri çok sorunlu geçiyor.yoruldum artık ama bu kadar çabadan sonra bırakmakta istemiorum ne yapmalıyım?

 7. benim oğlum 2,5 yşında 3 aydır tuvalete alıştırmaya çalışıyorum kesinlikle klozete oturmak istemiyor lazımlığı görmek bile istemiyor.bende alaturka tuvalete tabure attım tabureye oturuyurum onuda kucağıma oturtup yaptırıyorum yani bi nevi klozet vazifesi görüyörum:(tabi buna alıştırana kadarda canım çıktı.şimdi ben götürürsem çişini yapıyor götürmezsem kiloduna yapıyor. ve daha 3 aydır kakasını tuvalete yapmadı.sabretmekten kafayı yemek üzereyim:(

 8. 27 aylık bi kızım var tuvalet egitimine başlamamıza ragmen kesinlikle lazımlıga oturmayı reddediyor anlatıyorum konusuyorum yine olmuyo söz veriyor her defasında haber verecegim diyo fakat yinede bezine yapıyo.ne yapabilirim lütfen yardımcı olun tuvalet egitimine gec kalmaktan korkuyorum.

 9. MErhaba Kızım 29 aylık her türlü bezi bırakalı bir kaç ay oluyor 2 yaşıan girmeden gündüzü bıraktık geceyi bırakamk biraz daha zor oldu gece uyanıp çiş yaptırıyordum uykulu uyku yapıyordu eger uyanamazsam altına yapıyordu. 2 aydırda ondan da kurtulduk mutluyum. Önerim kakasını yaptıgında yüreklendirin hemen sifonu çekmeyin kakası üzerine de konuşabilirsiniz. Neye benzemiş bu yahu. Sen mi yaptın bunu aferin gibi. Sonrada birlikte vedalaşabilirisniz.
  İlk tuvalet eğitiminde belli aralıklara çocuğa sormak gerek sürekli değil ama 2 saatte bir çişi var mı diye sorulabilir.
  Kolay gelsin hanımlar

 10. 28 aylık erkek evladım var iki ay önce uzun bir çaba sonucu başarısız oldum. tekrar denemeye karar verdim. şimdide büyüğünü tuvalete yapıyor ama küçüğünü altına yaptıktan sonra söylüyor. bununiçin ben ne yapmalıyım bekliyorum….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir