Çocuklarda Gaz Sorunu

Çocuklardaki gaz sıkıntısı anne sütünü alınca başlar. Bebekler emerlerken bolca hava yutarlar. Bu havanın bir kısmını geğirerek dışarı çıkarırlar ama hepisini değil. Bir kısmı da mideye, ordan barsaklara geçer. Sindirim sistemleri henüz iyi gelişmemiş olan bebeklerde bu hava sancıya neden olur. Bebeklerin en çok ağlama nedenlerinden biri de bu sancıdır. Doğumunuzu yaptıran doktor ve bebeğinizle ilgilenen doktorlar bu konudaki ilk eğitiminizi siz daha hastanedeyken verir.


Bebeğinizin her emzirmeden sonra sırtını sıvazlayarak ve çok hafif küçük vuruşlarla yuttuğu gazın bir miktarını geğirttirerek almayı ihmal etmeyin. Ağazı kapanmayacak şekilde karın üzeri yatırışta bebeğin gazını rahat çıkarmasına yardım edecektir.
Bebeğinizi her uyuduğunda farklı pozisyonlarda yatırmayı unutmayın. Sırt üstü yatırışlarını uyanıkken yapın. Çünkü bebekler geğirirken bazen bir mitar yediklerinden çıkarabilir. Çıkardıklarını dışarı atamazsa nefes borusuna kaçabilir ki bu da bebeğinizin boğulma gibi riskli bir durumla karşı karşıya bırakabilir. Keza bu şekilde öümlere rastlandığı bile olmuştur. En sağlıklı yatış pozisyonu bir sağ tarafına bir sol tarafına yatırmaktır. Hep aynı yöne yatırmak bebeğin kafatası şeklinde bozulmalara da yol açabilir. Bu altın kuralları ilk kez anne olanların bilmesi hem annenin hem de bebeğin sağlığı için önemlidir.
Hareketlenmeye başlıyan bebek artık gazını rahatlıkla kendisi çıkarabilir.
Bebeklik döneminden çıkan çocuklarda da bazen gaz sancıları oluşabilir. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Üşütme, barsak tembelliği, tuvaletini tutma ve yedikleriyle alakalı olabilir. Karın üstü yatış ve sırta hafif vuruşlarla çocuğunuzu rahatlatabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çocuklarda Gaz Sorunu” üzerine bir yorum

  1. Türk Pediatri Derneği, bebeklerin en uygun uyuma pozisyonlarından birinin de sırtüstü yatış pozisyonu olduğunu belirtmektedir. Bilgilerinize,

  2. çocum sürekli aglıo ne yapsam işe yaramıo karnını tutunca susuo ve karnı şiş n

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir