Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuğum Tırnak Yiyor Nasıl Engellerim?

Tırnak yemenin sebepleri nelerdir?

Çocuklarda tırnak yeme, dudak yolma, dudak ısırma, her şeyi ağzına alma, sürekli elleri ve ayaklarını sallama gibi bir takım alışkanlıklar göze çarpabilir. Tırnak yeme alışkanlığı genellikle 3-6 yaş arasında başlayan bir alışkanlıktır. Bu alışkanlık

Tırnak Yeme Alışkanlığı
Tırnak Yeme Alışkanlığı

ergenlik döneminde artar ve yetişkinlik döneminde azalarak kaybolur. Ama bu durum bazen farklılıklar gösterebilir. Yetişkinlik döneminde de tırnak yiyen insanlara rastlayabiliriz.

Peki, çocuk neden tırnak yer, tırnak yemenin nedenleri nedir?

Tırnak yemenin temel nedeni çocuğu sıkıntılı, gergin dönemler geçirmesidir. Çocuk özellikle gergin olduğu zamanlarda tırnak yer. Çocuğun benliğini tehdit eden her durumda çocuğun tırnak yediğini gözlemlersiniz.

Çocuğun tırnak yemesine yol açan durumlar şunlardır:

Korku, kaygı, panik durumları,

Aile içi öfke ve şiddete maruz kalma,

Kendine güvenmeme,

Kıskançlık,

Aşırı otoriter aile tutumları,

Evde çocuktan başka birinin daha tırnak yemesi,

Sevgi eksikliği ve çocuğa yeterince ilgi gösterilmemesi,

Ortam değişikliği,

Aile içi kavgalar,

Çocuğun tırnak yemesine yol açan nedenlerdir. Aileler, çocuklarının tırnak yeme alışkanlığını ortadan kaldırmak için çeşitli önlemler almaktadır. Örneğin, çocuğun tırnağını acı ojeler sürme, ellere eldiven takma gibi önlemler uygulandığı süre içinde olumlu etkiler gösterse de, bu uyarıcıları ortadan kaldırdığınız zaman çocuk tekrar tırnak yemeye başlar. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığını tamamen ortadan kaldırmak için yapmanız gereken şey, çocuğun tırnak yemesine rol açan olumsuz koşulları ortadan kaldırmaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir