Çimlenme Nedir, Çimlenme Nasıl Olur?

Çimlenme Nedir, Çimlenme İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Sevgili öğrenciler bu yazımızda sizlerle çimlenme nedir, çimlenme nasıl olur, çimlenme için gerekli şartlar nelerdir sorularının cevaplarını paylaşacağız. Yazımızın devamını okuyarak çimlenme hakkında detaylı bilgilye sahip olacaksınız.

Bitkilerde döllenmeden sonra oluşan bitki tohumları, yağmur suları, rüzgar ve diğer canlı varlıkların etkisiyle etrafa dağılır. Etrafa dağılan bu tohumlar, uygun koşullarda su alır ve şişer daha sonra kabuğu çatlar. Kabuğu çatlayan tohumların embriyosu serbest kalır. Bu olaya çimlenme denir.

Bir başka deyişle çimlenme, embriyonun bölünerek ve çoğalarak, bitkinin kök gövde ve yaprak gibi kısımlarını meydana getirmesi olayıdır. Çimlenme olayında embriyo besin maddelerine ihtiyaç duyar. Embriyonun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri, “çenek “ tarafından karşılanır. Çimlenme sırasında embriyo fotosentez olayını gerçekleştiremez. Solunum yapar oksijen alıp karbondioksit verir.

Çimlenme Olabilmesi İçin Neler Gereklidir?
1- Sıcaklık
2- Su
3- Oksijen
Çimlenme olayı için ışık, karbondioksit ve toprak gibi maddelere tohum ihtiyaç duymaz. Çimlenmeyi bitkinin büyüyerek boy atması olarak düşünmeyin. Çimlenme farklı bir olaydır. Bu yüzden ışık, besin ve toprağa ihtiyaç duyulmaz. Işık, besin ve toprak bitkinin büyümesinde yardımcı maddelerdir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çimlenme Nedir, Çimlenme Nasıl Olur?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir