Çimlenme Nedir, Çimlenme Nasıl Olur?

Çimlenme Nedir, Çimlenme İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bitkilerde döllenmeden sonra oluşan bitki tohumları, yağmur suları, rüzgar ve diğer canlı varlıkların etkisiyle etrafa dağılır. Etrafa dağılan bu tohumlar, uygun koşullarda su alır ve şişer daha sonra kabuğu çatlar. Kabuğu çatlayan tohumların embriyosu serbest kalır. Bu olaya çimlenme denir.

Bir başka deyişle çimlenme, embriyonun bölünerek ve çoğalarak, bitkinin kök gövde ve yaprak gibi kısımlarını meydana getirmesi olayıdır. Çimlenme olayında embriyo besin maddelerine ihtiyaç duyar. Embriyonun ihtiyaç duyduğu besin maddeleri, “çenek “ tarafından karşılanır. Çimlenme sırasında embriyo fotosentez olayını gerçekleştiremez. Solunum yapar oksijen alıp karbondioksit verir.

Çimlenme Olabilmesi İçin Neler Gereklidir?
1- Sıcaklık
2- Su
3- Oksijen
Çimlenme olayı için ışık, karbondioksit ve toprak gibi maddelere tohum ihtiyaç duymaz. Çimlenmeyi bitkinin büyüyerek boy atması olarak düşünmeyin. Çimlenme farklı bir olaydır. Bu yüzden ışık, besin ve toprağa ihtiyaç duyulmaz. Işık, besin ve toprak bitkinin büyümesinde yardımcı maddelerdir.

Son Aramalar

çimlenme nedir,çimlenme nedir 6 sınıf,6 sınıf çimlenme nedir,çimlenme nasıl olur,çimlenme hakkında bilgi

Çimlenme Nedir, Çimlenme Nasıl Olur? Bu yazıyla ilgili görüşleriniz için buradan iletişime geçiniz.

1 Yorum »

  • sezer diyor ki:

    çok gerekli bir bilgi ama daha çok olsaydı iyi olurdu

Yorum Yaz!

Lütfen aşağıdaki bilgileri eksiksiz doldurarak yorum gönderin...

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>