Çeyiz Hesabı:Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz Hesabı Nedir?

Günlerdir, televizyonda evlenen çiftlere çeyiz hesabı verilecek haberleri kulağımıza geliyor. Biz de yeni evlenecek gençlerimiz

çeyiz yardımı nasıl alınır?

çeyiz yardımı nasıl alınır?

için çeyiz hesabı nedir, çeyiz hesabından faydalanma, çeyiz hesabı nasıl açılır, çeyiz hesabı kimlere verilir sorularının cevaplarını bu yazımızda paylaşalım dedim.

Çeyiz hesabı ve devlet katkısıyla ilgili yönetmelik artık resmi gazetede yayınlandı.

  • Çeyiz hesabından nasıl yararlanılır?

Çeyiz hesabı açabilmeniz için 27 yaşını doldurmadan evlilik yapmanız gerekiyor.

Türk Lirası olarak açılan hesapların  “ortak hesap” olmaması lazım.

Bir kişi birden fazla çeyiz hesabı açamayacak. Çeyiz hesabınıza yapacağınız ödemelerin düzenli olması gerekiyor.

Çeyiz hesabına en az 100 lira, en fazla 1000 lira para yatırabileceksiniz.

Ödemelerinizi 3 ayda bir de gerçekleştirebiliyorsunuz. Buna göre 100 liradan 3 ayda 300 lira ödemeniz gerekirken üst sınır olan 1000 liradan ödeme yapacaksanız 3000 bin lirayı 3 ayda bir çeyiz hesabınıza yatırmanız gerekiyor.

Çeyiz hesabını açan kişinin ödemelerini aksatmaması gerekiyor.

Bu şartlardan birini ihlal ettiğiniz durumda çeyiz hesabınız iptal oluyor.

Devlet katkısından faydalanabilmeniz için evlenmeden en az 3 yıl önce çeyiz hesabını açmanız ve bu hesaba en az 3 yıl boyunca düzenli para yatırmanız gerekiyor.

Ne kadar uzun vadeli ve düzenli ödeme yaparsanız devlet katkısı da o oranda yüksek olacak. Örneğin 60  ay boyunca düzenli ödeme yaptığınız zaman devlet de maksimum 5 bin lira size katkı sağlayacaktır.

36 ay ile 47 ay arasında düzenli ödeme yaptıysanız, hesabınızda biriken paranın yüzde 10’ unu 48 ay ile 59 ay arasında düzenli deme yaptıysanız devlet biriken paranızın yüzde 15’ i kadar size katkı sunacak. Ancak devletin bu durumda size sunduğu katkı 4 bin 500 lirayı geçmeyecektir.
Çeyiz hesabı açanlar, evlilik tarihinden itibaren 6 a7 içersinden aile cüzdanı ve ilk evlilik belgesiyle hesabın açıldığı bankaya başvuru yapacak.  Banka da başvurunuzu alıp, bakanlığa iletecek. Bakanlık da 10 iş günü içinde çeyiz hesabınızın bulunduğu bankaya katkı ödemesini yapacak. Ödeme yapıldıktan sonra ise hesabınız çeyiz hesabı statüsünden çıkarılacaktır.
Çeyiz Hesabı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çeyiz hesabıyla ilgili yönetmelik tam 4 ay sonra yürürlüğe girecektir. Yönetmelik yürürlüğe girmeden çeyiz hesabı başvurusu yapma ile ilgili daha detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir