Buğday Çimi, Buğday Çimi Şurubunun Faydaları

Doğanın bize sunduğu nimetlerden biri de buğday çimidir. Şimdiye kadar alternatif tedavi uygulayan hemen hemen  her uzman buğday çiminin mutlaka tüketilmesi gereken bir bitki olduğunu belirtiyor. Buğday çimininin yenilmesi ve buğday şırasının içilmesi sağlık için çok faydalı yöntemlerdir.

Pakistan’ daki Hunzakut Prensliğinde buğday çimi suyu, buğday çimi ekstresi oldukça tüketilen bir bitkiymiş. Bu bitkiyi kullanan Pakistanlılarda kanserden kimsenin ölmediği kanıtlanmış. Hunzakutlular acı badem ve kayısı çekirdeğini de oldukça çok tüketiyor.

Ülkemizde de acı badem ve kayısı çekirdeğinin bol tüketildiği bölgelerde kanser oranının çok düşük olduğu tespit edilmiştir.

Bu yazımızın devamında buğday çiminin faydalarının neler olduğunu sizlerle paylaşacağız.

İşte buğday çiminin faydaları:

1-     Buğday şırası ya da buğday çimi kanser ilacıdır. Buğday çimi kanseri önleyen, bağışıklık sistemini güçlendiren bir üründür. İçeriğinde yüze yakın vitamin mineral ve besin maddeleri ihtiva eder.

2-     Taze olarak kullanacağız buğday çimi, aynı ağırlığa sahip portakaldan 60 kat daha fazla C vitaminine sahiptir. Aynı kütledeki ıspanaktan ise 8 kat fazla demir vardır.

3-     Buğday çiminin bir diğer özelliği de kanı temizleyip, toksinlerden arındırmasıdır.

4-     Buğday çiminin içeriğinde bol miktarda sıvı oksijen bulunmaktadır. Bu sıvı oksijenler kanser düşmanı “laetril” maddesini içerir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir