Boy Nasıl Uzar, Boy Uzaması Hakkında Bilgi

Bir insan doğumdan sonra belirli aralıklarla uzar. Boy uzaması insan hayatının belirli bir döneminde devam eden bir durumdur. Bu dönem ergenlik döneminin sonuna kadar devam eder. Kız çocuklarında 11-14 yaş arası ergenlik dönemi görülürken erkeklerde 14-17 yaşına kadar devam eder. Ancak bazı kişilerde bu yaş aralığı 1-2 sene daha geç ya da daha erken olabilir.

Boy uzaması uzun kemiklerde bulunan uzama çekirdeklerin aktifleşmesiyle olan bir durumdur. Bildiğiniz gibi uzun kemikler de kol ve bacaklarda bulunan kemiklerdir. Bu boy uzaması normal insanlarda görülen durumdur. Ancak bazı kişilerde ergenlik dönemine girilmesine rağmen boy uzaması görülmez. Bu kişilerin baş ve gövdenin diğer kemikleri gelişim dönemlerine uygun bir şekilde büyürken uzun kemikleri yani kol ve bacaklarında bulunan kemikler uzamaz. Bu bir hastalıktır. Bu kişilerin doktora görünmesi gerekebilir. Bir başka durumda büyüme hormonlarının yetersizliğinde karşılaşılan problemdir. Bu sorunu olan ergenlerin de hipofiz bezinin iyi çalışıp çalışmadığını söyleyebiliriz.

Kısaca boy uzaması bireyin doğuşundan ergenlik sonuna kadar devam eden bir durumdur. Bazı dönemlerde uzama hızlanırken bazı dönemlerde de yavaşlar. 5-7 yaş ve 10-14 yaş arası insanların boyunun en çok uzadığı dönemlerdir diyebiliriz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Boy Nasıl Uzar, Boy Uzaması Hakkında Bilgi” üzerine 3 yorum

  1. ben 13 yasimdayim boyum 152 ama ben 160 olmak istiyorum acaba nasi byumuzar?

  2. ya diyorlarki basketbo oyunayi en az 15 dk sut ici en az 2-3 barda bugunde basliyacam bakalim uzuyacami.

  3. ben 13 yasındayım boyum 1.75 🙂 ama bırazdaha uzun olmak ıstıyorum amacım 1.90 INSALLAHH

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir