Bebek ve Çocukta Sarılık

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık, fizyolojik veya kan uyuşmazlığına bağlı olabilir. Kırmız kan hücrelerinin(alyuvarlar) yıkımına bağlı olarak deride sarılık oluşur. Yüksek değerlere vardığında ise, ışık tedavisi veya kan değişimi yapılarak bebeğe zarar vermesi önlenir, sarılık mikrobik ve bulaşıcı değildir.

Çocukluk döneminde görülen sarılığın nedeni hepatit virüsleridir. Hepatit virüsleri, A, B, C, D, E, F, G… şeklinde isimlendirilirler. Hepatit A (enfeksiyon hepatit) daha çok dışkı, idrar, kirli sular, tuvaletler ve umumi lavabolar, yüzlerce kişinin elinden dolaşıp elimize gelen paralardan bulaşır. Hepatit A’nın kuluçka dönemi kısadır. Gribal enfeksiyona benzer halsizlik, bulantı, hafifi ateş, gibi belirtilerle başlar, sakin bir hastalık evresi gibi seyreder, sık görülür. Aşı ile koruma yapılabilir. Bu virüsü kapmadan önce sağlık kurallarına uyulması en doğru korunma yöntemidir.

Hepatit B ise, kan virüsleridir, bu virüsü taşıyan kişilerle yakın temas ile geçer. Belirtileri A hepatit gibidir. Ama kronikleşme(vücudumuzda kalma) ve taşıyıcı olma oranı yüksek bir türdür. Ülkemizde taşıyıcılık oranı % 4 – 10 arasında değişmekte. Karaciğer kanserine(siroz) yol açtığından, tehlikelidir ama aşı ile korunulması mümkün olan bir virüstür. Diğer hepatit türleri için henüz bir aşı geliştirilmemiştir ve A ve B tipi hepatitlere oranla daha az sıklıkta görülmektedir.

Hepatit B taşıyıcısı olan anne adayından, doğan bebeğe virüsün bulaşmasını engellemek için doğumdan hemen sonra hepatit B aşısı ve hiperimmum globilini yapılmalıdır. Zaten hastanelerde yapılan doğumlarda bu aşılar artık hemen yapılmakta. Bütün anne adaylarının hepatit B için taranması doktorlar tarafından önerilmektedir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir