Bebeğin İlk Banyosu Nasıl Olmalıdır?

İlk anne adaylarını korkutan şey bebek bakımıdır. Özellikle temizliği, banyo ve tırnak kesimi gibi bebekler için önemli olan işler yeni anneleri heyecanlandırır.
Bundan seneler önceki uygulama bebek doğar doğmaz yıkanır temizlenirdi. Bebeğin anne karnındayken amniyon sıvısı ile solunum yaptığı, bebeğin bu sıvı yardımı ile atıklarını temizlediği gerçeğinin yanında, son yıllardaki araştırmalar artık doğumdan sonrada bir kaç gün bu sıvının bebeğin cildini beslediği, ani ısı değişimine karşı bebeği koruduğu biliniyor. Artık bebekler doğar doğmaz yıkanmıyor. Kaç gün sonra yıkanacağı konusu ise uzman doktorlara göre değişiyor. 3 ila 5 gün arasında, hatta göbek düştükten sonrasını bile öneren var.

İlk kez anne olan bir kadın doğumundan bir kaç gün sonra bebeğini nasıl yıkayacağı korkusunu yaşar. Bu işi ya annesi ya da kayınvalidesi halleder.
Oysa korkacak bir durum söz konusu değildir. En önce bebeğinizi yıkayacağınız suyun sıcaklığı önemlidir. Öyle dereceyle falan ölçmeye gerek yok. Serçe parmağınız ve dirseğiniz bu sıcaklığı ayarlamaya yardım edecektir. Hazırladığınız suya serçe parmağınız veya dirseğinizi değdirdiğinizde yanma hissi duymuyorsanız tamamdır. Suyun sıcaklığı vücut ısısından az olmadıktan sonra sorun değil.

Bebeğinizin banyoları için fileli küvetler bu iş için en rahat araçlardan biri. Bebeğinizin en önemli organı, kafayı yıkarken bebeğinizi eliniz ve bileğinizin üstüne yüzükoyun yatırarak ve üzerine yatırarak yatırdığınız elinizle omzundan kavrayarak tutunca rahat bir pozisyon yakalamış olacaksınız. Yıkayacağınız bebek şampuanı ya da sabunların en doğal olanlarından seçmişsinizdir zaten. Eğer sabunla yıkayacaksanız başını sabunu elinizde köpürtüp başını yumuşak ve okşar gibi yıkayın. Başına suyu bir kerede dökün.
Gördüğünüz gibi hiç bir zor yanı yok. Anneler için en unutulmaz anlar, tadını çıkarın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir