Bebeğin İlk Konuşmaları

Bu yazıda sizlere “çocuğun ilk kelimeleri, çocuğum konuşmuyor ne yapmalıyım, bebeğim ne zaman konuşabilir, çocuğun ilk kelimeleri nelerdir?” hakkında bilgileri vereceğiz.

7. 10. Ayında tekrarlanan iki heceli sesleri söyleyebiliyordur.”mama, dede, baba, cici, anne…”gibi. Tekrarlamasını istediğiniz sesleri taklit edebilir. Küçük çocukları fark eder iletişim kurmaya çalışır, onlardan duyduklarını tekrarlayabilir.

Bebeğiniz 10. Ayından sonra yetişkinlerin kelimelerine benzer kelimeler kullanabilir. “Bu ne? Hani? Nerde?”gibi sorular bile sormaya başlamıştır. Gördüklerini kısa cümle şeklinde olmasa da kelimelerle işaretlerle anlatabilir.

12.ayını doldurmuş bebek, bu nedir? Bu kimdir? Sorusuna düzgün ve anlaşılır cevaplar verebilir.

Bebeğiniz 15. Ayından sonra karşılıklı sohbetler yapmaya başlamıştır. Taklit yeteneği daha çok gelişmiştir. Etrafındaki tüm sesleri taklit edebilir.

17.-18. Ayından bebek artık şarkı bile söylemeye başlamıştır.Hareketlerine seler eklemeye başlamıştır.

18-24 aylık bebekler 25 30 kelime söyleyebilir. Kendi ebeveynleri onların sohbetlerinin en az yüzde seksenini anlar. Kendini ailesine çok iyi tanıtmıştır.

24-36 aylık;yani 2-3 yaşındaki çocuk çok kelime kazanmıştır.50 ile 100 kelime arasında kelimeleri kullanır.

36. ayını bitirmiş bir çocuk en azından üç yüz ile dört yüz kelime kullanır. Konuşmaları dışarıdan insanlar tarafından anlaşılır. Düzgün cümleler kurabilir.
Bu aşamaya kadar ki gelişimlerini doğal olarak tamamladıysa çocuğunuzun bundan sonraki gelişimleri de normal devam edecektir. Her çocuğun gelişim düzeyi aynı olacak diye bir beklenti içine girmemek en doğrusu. Bazen kardeş olan çocuklar bile gelişim farklılıkları sergileyebilir.

9-10 aylıkken kelimeleri düzgün çıkarabilen çocuğun kardeşi ilk düzgün kelimesini 18 aylıkken söyleyebilir.
Çocuğunuzun konuşmada normal gelişimini izlemesini,yeterli olmasını istiyorsanız onunla konuşmayı sohbet etmeyi ihmal etmeyin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir