Atatürk’ün Milliyetçilik ilkesi hakkında bilgi

Atatürk ve Milliyetçilik

Türk Milletinin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşması için çalışmak Mustafa Kemal Atatürk’ ün milliyetçilik ilkesini tanımlar. Milliyetçilik ilkesi ilk olarak uygulamaya giren ilkedir. Çünkü Kurtuluş Savaşımınız milliyetçilik ilkesinin sonucudur. Bundan dolayı ulusal bağımsızlığı milliyetçilik ilkesi ile bağdaştırabiliriz.

Atatürk milliyetçiliğinde din ve ırk birliği gibi özellikler aranmaz. Bundan ötürü Atatürk milliyetçiliği barışçı ve laiktir. Atatürk asla başka ulusları sömürerek kendi ulusunu güçlendirmeyi düşünmez. Gücünü kendi milletinden alarak gelişmeyi hedefler.

Atatürk Milliyetçiliğinin dayandığın temel ilkeler: dil birliği, tarih birliği, ülke birliği ve ülkü birliğidir. Bu yönüyle Atatürk milliyetçiliği ulusal birlik ve beraberliğine hizmet eder.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Atatürk’ün Milliyetçilik ilkesi hakkında bilgi” üzerine 2 yorum

  1. verdiğiniz bilgilerle benim ulaşmak istediğim bilgiler malesefki aynı değil hiç bilgi alamadım SİTENİZİ GELİŞTİRİN LÜTFENN ! ! !

  2. bu site öğretmenimin verdiği ödevlerde çok işe yaradı kesinlikle takdir ettim bu site bence çok kullanılmalı eylenceli öğretici ama lütfen bu yazıları resimlerde süslerseniz daha iyi olacak ayrıca aradığım herşeyde var spor,dizi,haber,oyun,bilgi vs……………….. kısaca çok iyi ama resim koymanızı öneriyorum daha fazla kişi beyenecektir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir