Antidepresanlar Zararlı mı?

Antidepresanların Zararları Nedir?

Bazı insanlar en ufak, üzüntüde, kaygıda, sıkıntıda vb. durumlarda antidepresan ilaçlara sarılmaktadır.  Her 25 kişiden bir tanesi antidepresan kullanmaktadır. Bazı kişiler doktor tavsiyesiyle antidepresan kullanırken bazıları ise kendi kafalarına göre, eczaneye gidip şeker alır gibi antidepresan alıyorlar. Doktor tavsiyesi ile antidepresan kullananlara lafım yok.

Peki bu kadar sık kullanılan antidepresan ilaçlar sağlığa zararlı mı?

–          Antidepresanların bir kısmı alışkanlık yapmaktadır. (örneğin xanax anksiyete giderici)

–          Bu ilaçların belli bir kısmı kişinin doğru ve hızlı düşünmesini engellemektedir.

–          İlaçları sık sık kullanan kişiler, ilacı bıraktıklarında kendilerini huzursuz, endişeli ve sinirli hissederler. Bu durum, bu ilaçların ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir,

–          Antidepresan kullanırsanız, cinsel anlamda da sorunlar yaşayabilirsiniz. Çoğu ilaç, cinsel isteği azaltmakta, azaltmasa da cinsel problemler yaratmaktadır.

–          Uyku düzeninize zarar verebilen antidepresan ilaçlar da vardır.

Son olarak sözlerime şunları ekleyeyim. Eğer canınız bir şeye çok sıkılmış, psikolojinizin alt üst olduğunu düşünüyorsanız hemen bu kötü şeylere dokunmayın. Önce kendi beyninizi sorunu çözmesi konusunda ikna edin.

Eğer durumunuz çok ağırsa, tanınmış, başarılı bir psikiyatra görünebilirsiniz. Ancak doktor size antidepresan yazarsa kullanmanızı tavsiye ederim.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir