Anne Sütü ile İlgili Mucizevi Bir Deney

2013 yılında anne yapılan ”Clinical and Translational Immunology” isimli bir çalışmayla anne sütünün içeriğinin bebeğin ihtiyaçlarına göre değiştiği sonucuna varılmış. Bu bilimsel bir çalışma. Biz de bu konuyu ilginç bir bilgi olarak görüp sizler için araştırdık.

Bizim gibi siz de annenin vücudunun bebeğin ihtiyaçlarını nasıl algıladığını merak ediyorsunuzdur. Araştırmayla o sorunun da cevabı ortaya çıkmış. Annenin meme uçlarında bulunan alıcılar bebeğin tükürüğünün içeriğindeki bakterileri, virüsleri ve patojenleri algılamaktadır. Meme uçlarındaki algılayıcılar annenin vücudunu antikor üretmesi için harekete geçiyor. Vücut çok hızlı bir şekilde antikor üreterek bu antikorları anne sütüne karıştırıyor. Bebek anneyi emdikçe vücuduna anne vücudu tarafından üretilen antikorları dahil ediyor. Bu şekilde bebeğin iyileşme süreci de hızlanıyor.

Bu konu ile ilgili Mallory Smothers isimli annemiz deney yapıyor. 2013 yılında yapılan araştırma konusunda bilgi sahibi olan ve bebeğinin de 11 Şubat 2016 günü hasta olmasıyla birlikte deneyi yapmak için gerekli çalışmalara başlıyor.

Bilimsel çalışmadan haberdar olan anne, bebeğinin hasta olduğu gece hemen kendi sütünü sağıp, dolaba koyuyor. Ertesi gün yine normal şekilde bebeğini emziriyor ve akşam tekrar sütünü sağıp dolaba yerleştiriyor.

Annenin bebeği hasta olmadan önce sağılan sütün resmi solda, hasta olan bebeğini emzirdikten sonra sağılan süt ise sağda fotoğrafı inceleyin.

12705197_1119561988057050_7638431717492483727_n

Sol taraftaki süt hem renk olarak daha beyaz ve hem daha az. Sağ taraftaki süt ise renk olarak sarıya yakın ve daha fazla görünüyor. Bebek hasta olduktan sonra sağılan sütün sarı olma sebebi ise, anne vücudunun salgıladığı antikor ve bebeğin hastalıkla savaşması için gerekli lökositler.

Anneliğin ne kadar kutsal bir görev olduğu bu deneyde bir daha gözler önüne seriliyor.

Bu makeleyi beğendiyseniz  sitemizin sol kenarında bulunan sosyal medya butonları aracılığıyla facebook ve diğer sosyal ağlardan paylaşabilir, sevdiklerinize anne sütü mucizesini duyurabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir