ahududu

Ahududunun Faydaları-Ahududu Neye İyi Gelir?

Avrupa yerlisi ahududu çok yıllık köklere sahip iki yıllık bir bitkidir. Son derece dik büyüyen küçük bir çalıdır. Bir zamanlar yetiştiği Kaz Dağı’nda  “ida” ismi ile anılan ahududu, mayıs ve haziran aylarında çiçeklenir. Bu bitkidir kırmızı ve lezzetli bir ahududumeyvesi vardır.

Peki, ahududu nelere iyi gelir, ahududunun faydaları nelerdir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Ağız içi yaralara iyi gelir: ahududu ile gargara yapmak, ağız yaralarına ve kanayan diş etlerini iyi geldiği gibi dişlerdeki tartarlara da çok iyi gelmektedir.

Aşırı ishale iyi gelir: Aniden ortaya çıkan aşırı ishale karşı büyük bir savaşçı olan ahududu ishal vakalarında mutlaka el altında bulundurulmalıdır. Özellikle buzlu olarak alacağını ahududu ishale çok iyi gelmektedir.

Beslenme: Ahududu A-B kompleks C ve E vitaminleri, sitrik ve malik asit, kalsiyum, niyasin, demir, magnezyum, pekün, potasyum, selenyum, silisyum, sodyum ve çinko içermektedir.

Bayanlarda Alt Beden Ağrıları: ahududu bayanların alt beden organlarının ve pelvik kaslarının sağlığı için çok faydalıdır. Rahimde görülen rahatsızlıkların ağrılarını ahududu gidermektedir. Ayrıca idrar yolları ve böbreği de ahududunun güçlendirdiğini unutmayalım.

Ahududunun yararlı tarafları: Yaprakları ve meyvesi,

Etkileri: düzenleyici, kanamayı durdurucu, leğen kemiği ve rahim rahatlatıcı, mukus temizleyicidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir