2016 alan sınavı

2016 KPSS Alan Sınavına Bütün Branşlar Girecek mi?

2013 yılına kadar eğitim fakültesi mezun öğretmen adayları sadece eğitim bilimleri ve genel kültür-genel yetenek sınavlarına

2016 alan sınavı
2016 alan sınavı

katılıyordu. 2013 yılında alan sınavının getirilmesiyle birçok branş genel kültür genel yetenek, eğitim bilimlerinin yanında bir de alan sınavı gibi zor bir sınava girmek zorunda kaldılar.  Bu sınava giren adaylar P121 puanıyla atanıyorlar. Daha önceki yıllar ise adaylar sadece P10 puanının hesaplanmasıyla atanıyordu.

2014 yılında ise bu alan sınavına giren branşların sayısı biraz daha artmış oldu. Yıl 2015′ e gelince kapsam iyice genişledi ve alan sınavına birçok bölümden mezun öğretmen adayları girdi.

Seçimlerden önce ise, Başbakan Davutoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı alan sınavının bütün öğretmenlik branşını kapsayacağının sinyalini vermişti.

Dün yapılan açıklamalarda ise alan sınavının bütün branşlar için olacağı netleşti. Artık bütün branşlar alan sınavına girecek. Ancak MEB Müşteraşarı Yusuf Tekin yaptığı açıklamalarda, ÖSYM’ nin sınavları hazırladığı 2016 yılı için bütün branşların alan sınavının hazırlanmasının mümkün görülmediği belirtildi. Ancak okul öncesi öğretmenleri ve bilişim teknolojisi öğretmenlerinin bu yıl alan sınavına gireceğine kesin gözüyle bakılmaktadır.

2016 alan sınavı okul öncesi ve bilişim teknolojileri öğretmenlerini bu yıl kapsayacak gibi görünüyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir